ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator Opravte dům po babičce: nová dotace na úsporné bydlení - DESIGNO rekonstrukce

Pokud se chystáte na zateplení domu, zvažte možnost využití nového dotačního programu „Oprav dům po babičce“. Kromě toho můžete získat příspěvky na další úsporná opatření, která z vašeho bydlení vytvoří nízkoenergetický dům. Nevíte si rady, jak zažádat o dotaci? Pomůžeme vám s tím. Zaštítíme celý projekt a nezbytnou administrativu vyřídíme za vás.

Seznamte se s novým dotačním programem

V září 2023 odstartují nové dotace pod názvem „Oprav dům po babičce“, které jsou součástí programu Nová zelená úsporám. Cílem dotace je urychlit rekonstrukce starých domů a využít stávající neobydlené objekty. Díky tomu se sníží úbytek zemědělské půdy a rozšiřování nových zástaveb do krajiny v okolí obcí. Hlavním rozdílem oproti standardní NZÚ je obdržení celé částky dotace předem.

Kromě renovace staršího domu můžete dotaci využít také na novostavbu na místě odstraněného původního objektu. Nová stavba však musí splnit požadované energetické parametry.

Kdo může dotaci získat

O dotaci může zažádat majitel rodinného domu nebo rekreačních objektů, které jsou trvale obydleny. To v praxi znamená, že v nich vlastník má uvedené trvalé bydliště. Žadatel musí být ekonomicky aktivní = mít příjem. Kromě zaměstnanců tak mohou dotaci využít i pracující důchodci, studenti nebo rodiče na rodičovské dovolené. Co se týče stáří domu, dotace se vztahuje na budovy se stavebním povolením nebo ohlášením před 1. červencem 2013.

Základ tvoří zateplení

Podmínkou pro získání zálohové dotace a dalších bonusů je optimální zateplení, na které můžete dostat příspěvek až 1 milion korun. Vztahuje se na výměnu oken a dveří, zateplení střechy, vnějších stěn a podlah nad venkovním prostorem, instalace stínicí techniky nebo vypracování projektové dokumentace a posudku. Rekonstrukci pak můžete rozšířit o další úsporná opatření. Kompletní podmínky a pokyny pro žadatele najdete na stránkách Nová zelená úsporám.

Zateplením to nekončí

Současně můžete požádat o další úsporná opatření. Jedná se třeba o výměnu zdroje tepla na vytápění, instalaci nového systému pro ohřev vody nebo pořízení fotovoltaiky. Příspěvek získáte také na realizaci zelené střechy, a to nejen na rodinném domě, ale například i na garáži, nebo na instalaci dobíjecí stanice pro elektromobily. Program navíc podporuje hospodaření s dešťovou vodou.

Dotace pokryje až 50 % procent výdajů. Navíc jako motivaci za každou kombinaci úsporných opatřeních dostanete 10 000 Kč.

Nenechte si ujít výhody navíc

Součástí dotačního programu jsou také bonusy navíc.

  • Bonus pro vybrané kraje (Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký), regiony a obce navýší příspěvek o dalších 10 % z celkové výše dotace. Seznam zvýhodněných obcí najdete na stránkách NZÚ.
  • Rodinný bonus přinese žadatelům 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě – cílem je podpořit především mladé rodiny a zpřístupnit jim energeticky výhodné bydlení i s minimem prostředků.
  • Žadatelé budou moct získat výhodný úvěr ve stavební spořitelně bez nutnosti zastavení nemovitosti. Úvěr bude dostupný od ledna 2024.
  • Další bonus dostanete za environmentálně šetrné řešení projektu.

Co si pohlídat

O dotaci můžete požádat jen 1× za dobu trvání programu. Podmínkou také je, že ve zrekonstruovaném objektu musíte bydlet 10 let od doložení realizace, resp. v něm mít uvedené trvalé bydliště. V případě porušení hrozí, že budete muset část dotace vrátit, posouzení pak závisí na konkrétním případu. Nezapomeňte, že o dotaci nemusíte žádat pouze před rekonstrukcí nebo během ní, ale i zpětně, a to konkrétně na úpravy provedené po 1. lednu 2021.

S námi budete mít dotaci bez starostí

Od září bude možné podat on-line žádost na stránkách Agendového informačního systému SFŽP ČR. Poradenství a administraci programu zaštiťují krajské pobočky SFŽP ČR. K tomu si musíte opatřit také potřebnou dokumentaci. Podle toho, o jakou podporu žádáte, jde o projektovou dokumentaci, souhlas spoluvlastníka nemovitosti, fotodokumentaci nebo závěrečnou zprávu odborného technického dozoru.

Pokud si chcete ušetřit starosti i čas, svěřte rekonstrukci starého domu nebo výstavbu nového rodinného domu nám. Pomůžeme s projektem, vysvětlíme, jak dotace funguje, a vyřídíme za vás byrokracii. Zrealizujeme vaše představy a vy si pak budete užívat výhod nového energeticky úsporného bydlení.

© 2024 Designostav s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Změna cookies preferencí
Vytvořila marketingová agentura
Top