ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator Vyhněte se nejčastějším chybám při rekonstrukci bytu - DESIGNO rekonstrukce

Rekonstrukce bytu představuje náročný a nákladný proces a každá chyba se může prodražit a způsobit řadu dalších nepříjemností. Proto si vše pečlivě promyslete a naplánujte. Dejte si pozor na nejčastější chyby, které mohou rekonstrukci bytu velmi zkomplikovat.

Vysněné bydlení na dosah

Rekonstrukce bytu je skvělou příležitostí, jak si vytvořit bydlení přesně podle svých představ. Může se ale také obrátit v noční můru. Aby celý proces proběhl hladce a bez problémů, věnujte čas přípravě a vylaďte případné nedostatky. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se při rekonstrukcích lidé často dopouštějí?

Chybějící projekt

Bez projektové dokumentace se do rekonstrukce nepouštějte. V projektu stanovíte rozsah prací, plánované úkony a změny, použitý materiál i rozpočet. Jelikož ne vždy probíhá všechno podle plánu, hodí se zakomponovat i řešení problematických detailů – zajistíte tak jednoznačný postup při konkrétním problému. Projekt navíc pomáhá stavebnímu úřadu při rozhodování, zda bude potřeba povolení nebo ohlášení stavby.

Bez povolení

Dopředu si zjistěte, kdy budete muset vyřídit stavební povolení a kdy si vystačíte pouze s ohlášením stavby. V některých případech se můžete obejít i bez toho. Aktuální informace najdete ve stavebním zákonu. Pokud se do rekonstrukce pustíte bez ohlášení/povolení, hrozí vám tučné pokuty.

Nedostatečný rozpočet

Jak bylo zmíněno výše, s rozpočtem vám pomůže pečlivě naplánovaný projekt. Rekonstrukce často vyjde dráž, než je původní plán, proto do cenové kalkulace zahrňte i drobné detaily. Stavebníci nesmí překročit cenu o navýšení 10 % bez konzultace s vámi, i tak si ale navíc vytvořte rezervu 15–20 % z celkového rozpočtu. Připočtěte i likvidaci odpadu, dopravu ad.

Šetření na nevhodných místech

Do některých materiálů a stavebních opatření se vyplatí investovat. Pokud se například k vámi vybrané dlažbě doporučuje dražší lepidlo, má to svůj důvod. Následná výměna nebo oprava by vás vyšla několikanásobně dráž. Na materiálech proto nešetřete, kvalita něco stojí. Naopak ale nic zbytečně nepřeplácejte, cenu mnohdy zvýší pouze známá značka.

Unáhlený výběr stavebníků

Než se pro firmu nebo řemeslníky definitivně rozhodnete, setkejte se s několika stavebníky, proberte spolu všechny možnosti, zeptejte se, jak při rekonstrukci postupují a prohlédněte si jejich realizace i reference. Cenu neberte jako rozhodující, vezměte v potaz také to, jak se vám s firmou komunikuje a jaký na vás dělá dojem. Pokud se rozhodnete pro samostatné řemeslníky, domluvte si s nimi plynulost a návaznost jednotlivých prací, aby zedník nemusel čekat na elektrikáře apod.

V Designostavu se postaráme o všechno. Zaštítíme rekonstrukci od hrubých prací až po zařízení interiéru nábytkem. Spolupracujeme se spolehlivými řemeslníky a ručíme za vysokou kvalitu odvedené práce.

Platba předem

Platit předem při rekonstrukci není standardem. Nejlepší je vytvořit splátkový kalendář, který odpovídá postupujícím pracím. Poslední splátku odešlete až po předání stavby dokončené k oboustranné spokojenosti. Vyhnete se tak tomu, že firma v polovině projektu od prací odstoupí, a vy z ní budete složitě vymáhat peníze.

Nejen estetika, ale i funkčnost

Řada lidé při rekonstrukci zapomene na praktičnost některých provedení a zaměří se čistě na reprezentativnost. Nezapomeňte, že domov musí být příjemný, pohodlný a funkční hlavně. Měl by vyhovovat potřebám a zvykům všem členům domácnosti – to co funguje u souseda, se nemusí hodit vaší rodině. Pozor na detaily Veškeré typy použitých materiálů a vybavení specifikujte ve smlouvě. Uveďte výrobce, jméno produktu, katalogové číslo a další důležité informace, aby nedošlo k nedorozumění. Pokud stavebníkům ukážete obklady, které by se vám líbily, ale výsledný odstín neodpovídá, nic s tím nenaděláte, když je ve smlouvě uvedený vágní termín.

Nepozornost při předání

Po dokončení rekonstrukce si se stavebníkem projděte celý byt nebo dům. Pečlivě si všechno prohlédněte a jakékoliv nedodělky či závady zapište do předávacího protokolu. Firma se k nim musí do 30 dnů vyjádřit a stanovit řešení. Opravu skrytých vad, jako je například špatně udělané vodovodní potrubí, můžete řešit i během reklamační doby.

Rekonstrukce bez starostí

Pokud si chcete ušetřit nervy, svěřte rekonstrukci nám. Vyberete si, co se vám líbí, o zbytek se už postaráme my a poté vám předáme byt připravený k nastěhování. S Designostavem rekonstrukce klapne na první dobrou k vaší naprosté spokojenosti.

© 2024 Designostav s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Změna cookies preferencí
Vytvořila marketingová agentura
Top