ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator Jak vyřešit rekonstrukci malého bytu - DESIGNO rekonstrukce

Žijete ve starém malometrážním bytu, kterému by se hodily větší či menší úpravy? Přestavbě se patrně nevyhnete, díky ní můžete získat prostor navíc, chce to ale vše pečlivě naplánovat. Poradíme vám, jak přistoupit k rekonstrukci malého bytu, a vysvětlíme, proč je lepší nechat ji na odbornících.

Rekonstrukce malého bytu = minimalistické, ale pohodlné bydlení

Rekonstrukce malých bytů bývá náročnější než těch velkých – do malého prostoru se musí vejít vše potřebné tak, aby místnosti nepůsobily přeplněně a splňovaly požadavky obyvatel. Je potřeba maximálně využít každý metr, ať už jde o garsonku, nebo 2+1.

Obecně platí, že se značná část úspěchu odvíjí od kvalitního návrhu a pečlivého plánování a u malého bytu to platí dvojnásob. Zjistěte, co všechno si u rekonstrukce pohlídat, aby klapla na první dobrou.

Nebojte se změny dispozice

Malometrážní byty, hlavně ty starší, bývají často neefektivně vyřešené. Přitom mnohdy stačí jednu příčku vybourat či jinou přesunout a získáte prostor, který se dá lépe využít. Někdy i změna umístění dveří otevře nové možnosti. Nejčastěji se řeší propojení kuchyně s obývacím pokojem nebo toaleta s koupelnou. Dlouhodobým trendem je propojování a zvětšování místností.

Pokud se změny týkají nosných konstrukcí, nezapomeňte si vyřídit stavební povolení. Využijte také statika, který posoudí, v jakém rozsahu je možné do konstrukce zasahovat. Úprava dispozice představuje radikální změnu vyžadujícídohled odborníků, v ideálním případě ji svěřte firmě, která s ní má zkušenosti.

Jak jsme z 1+1 vytvořili 2+kk

Malý jednopokojový byt jsme přeměnili na plnohodnotný 2+kk. Hlavní obytný prostor je vzdušný a slouží jako obývací pokoj spolu s kuchyní. Rekonstruovaná koupelna vyniká moderním designem stejně jako ložnice.

5 tipů, jak zařídit malý byt

Není to vždy jen o rozsáhlých stavebních úpravách, svou roli hraje také výběr barev, typ dveří či promyšlené úložné prostory.

1. Opticky rozdělte prostor

Nemusíte hned stavět nové příčky. Třeba postel jde v malé garsonce hezky oddělit od zbytku obytného prostoru regálem, knihovnou, paravánem či odlehčenou stěnou ze dřeva, skla, plastu nebo květinovou stěnou. Podobně vytvoříte místo pro práci či kreativní tvoření nebo dětský hrací kout.

2. Zvolte vhodné barvy

Při výběru barev vsaďte na střídmost. Na extravaganci a divoké vzory raději zapomeňte. Do menších prostor se hodí spíše tlumené a jemné odstíny, které opticky zvětší prostor a podpoří rozptýlení přirozeného světla. Výraznější barvy nechte doplňkům, případně jednomu dominantnímu prvku v místnosti.

3. Vsaďte na prostorově úsporná řešení

Část prostoru vám uspoří posuvné dveře. Na výběr máte posuvy do pouzdra nebo, pokud se vám nechce zasahovat do zdi, dveře, které se posouvají na stěnu. Jak jinak ještě ušetřit místo?

  • Místo klasických klik instalujte magnetický systém otevírání dveří s minimalistickým madlem.
  • U nábytku zvolte zafrézované úchytky, které nevyčnívají do prostoru, nebo tzv. tip ony – stačí na ně lehce zatlačit a dvířka se otevřou.
  • Skládací židle a sklopný stůl v kuchyni patří k oblíbenému řešení jídelního koutu.
  • Poohlédněte se po vybavení přímo určeném pro malé byty. Může jím být vana se zástěnou, takže ji využijete i jako sprchový kout. Řadu problémů vyřeší také nábytek na míru.
  • Místo jídelního stolu, který zabírá dost místa, zvolte barový pult.

4. Úložné prostory jsou alfou a omegou

Úložného prostoru není nikdy dost, proto využijte volné místo od podlahy až po strop. Místnosti pak budou působit prostorněji a čistěji. Nezapomeňte využít prostor pod postelemi. Do předsíně zvolte vestavěné skříně. Velmi oblíbené jsou nábytkové stěny, které mohou obsahovat i výklopnou postel nebo stůl.

5. Pracujte se světlem

Menší prostory vyžadují hodně světla, aby nevyvolávaly pocit stísněnosti. Pokud bojujete s nedostatkem přirozeného světla, pomozte si stropními a závěsnými svítidly a doplňte je nástěnnými či stojacími lampami s různou intenzitou a dosahem. Opticky zvětší prostor i zrcadla, využijte je.

Aby se z rekonstrukce nestala noční můra

Naplánovat rekonstrukci malého bytu tak, aby bylo nové bydlení funkční, hezké na pohled a aby vyhovovalo jeho obyvatelům, není nic lehkého. Častokrát se neobejdete bez zásahu profesionálů. Rádi vám s vylepšením malometrážního bytu pomůžeme – vymyslíme funkční řešení, nebudete muset shánět řemeslníky, koordinovat jednotlivé práce a hledat, kde seženete materiály a nábytek z návrhu. V našem provedení se i z malé garsonky stane vysněné bydlení.

© 2024 Designostav s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Změna cookies preferencí
Vytvořila marketingová agentura
Top