ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator Jaké barvy vybrat do interiéru, aby k sobě vše ladilo - DESIGNO rekonstrukce

Barvy ovlivňují okolí daleko více, než je na první pohled zřejmé. Nejenže utváří výslednou podobu místnosti, působí také na lidskou psychiku. Můžou motivovat k lepším pracovním výkonům nebo nastolit pohodovou atmosféru. Jaké barvy vybrat do interiéru, aby byl harmonický? Poradíme, jak na to a jaké způsoby kombinace barev existují.

Barvy ovlivní nejen vzhled místnosti, ale také vaši náladu

Správná volba barvy do interiéru má vliv nejen na vzhled a styl pokoje, ale může také působit na vaši náladu a celkovou atmosféru. Například zelená se považuje za barvu, která uklidňuje, červená zase podporuje chuť k jídlu. Která kritéria jsou důležitá?

Teplota barvy – obecně platí, že teplé barvy (žlutá, oranžová, červená) povzbuzují a vyvolávají emoce a „zahřejí“ místnost. Naopak chladné barvy (modrá, zelená, fialová) uklidňují, ale zároveň podporují soustředění a působí seriózněji.

Sytost – pozor na intenzitu barvy. Příliš syté tóny můžou působit až rušivě, zejména pokud je člověk v jejich přítomnosti delší dobu. Do tmavších a menších místností zvolte spíše světlejší odstíny, které pokoj rozjasní a opticky zvětší. Nevíte si rady, jak řešit rekonstrukci malého bytu? Dozvíte se v našem článku.

Podívejte se, jak vypadá proměna bydlení v našem provedení.

Psychologie barev aneb jak působí barvy v interiéru

Bílá – je neutrální, čistá a jednoduchá. Snadno s ní zkombinujete i barvy sytějších odstínů. Hodí se například do obývacího pokoje.

Žlutá – navozuje radostné pocity, dobrou náladu a veselou atmosféru. Ideální je do kuchyně nebo jako doplňková barva do dětského pokoje.

Oranžová – zvyšuje energii a podporuje kreativitu. Své místo najde třeba v pracovně.

Červená – je velmi provokativní a přitahuje pozornost, musí se s ní proto pracovat s citem. Podporuje chuť k jídlu a hodí se tak do kuchyně. V ostatních místnostech ji volte spíše na doplňcích.

Růžová – vyjadřuje péči a něhu. Patří hlavně do ložnice a dětských pokojů.

Fialová – je symbolem extravagance a luxusu. Podle odstínu vynikne nejvíce v obývacím pokoji nebo ložnici.

Modrá – navozuje klid, pohodu a harmonii. Hezky se vyjímá v ložnici nebo dětském pokoji.

Zelená – je nejvyváženější barvou, působí svěže, ale zároveň uklidňuje. Hodí se tak jak do obývacího pokoje, tak i do ložnice pro děti a dospělé.

Hnědá – odkazuje na přírodu a přírodní materiály a vyjadřuje bezpečnost a spolehlivost. Je vhodná do kuchyně a obývacího pokoje.

Šedá – je nadčasová, ale musí se zkombinovat s jinými barvami, aby nepůsobila neúplně a tísnivě.

Černá – učaruje všem milovníkům minimalismu a moderního designu. V interiéru se uplatní spíše na doplňcích.

Vždy záleží na konkrétním odstínu barvy, ostatního vybavení a vašich osobních preferencích. Neohlížejte se na módní trendy, ale vytvořte si interiér, ve kterém se budete cítit příjemně.

Jděte na to jako profi bytový designér

Řiďte se pravidlem 60–30–10, které vám pomůže vytvořit dokonalou kombinaci barev v interiéru. 60 % prostoru by mělo obsahovat jednu dominantní barvu. Patří hlavně velké plochy, jako jsou zdi, podlahy nebo velké kusy nábytku (pohovka, skříně, nábytkové stěny). 30 % zaujímá sekundární barva, která tu první podtrhne, ale zároveň bude dostatečně odlišná, aby zaujala. Najdete ji například na závěsech nebo zdobených kusech nábytku. Posledních 10 % představuje barevné zvýraznění v podobě polštářů či dekorací – podle vkusu můžete zvolit intenzivní barvu nebo jemnější odstíny.

Využijte tzv. barevné kolo

Pracujte také s tzv. barevným kolem, které vám pomůže zkombinovat různé barvy. Mezi nejčastější způsoby, jak kombinovat barvy v interiéru, patří:

monochromatické barevné schéma – vyberete jednu barvu a zkombinujete ji v tmavších a světlejších odstínech. Skvěle to funguje u přírodních barev;

doplňkové barvy – toto schéma využívá barev, které jsou na opačných stranách barevného kola. Jde například o kombinaci červené a zelené, modré a oranžové nebo žluté a fialové. Vždy se jedná o spojení teplé a studené barvy;

analogické barevné schéma – používá barev, které jsou v barevném kole vedle sebe. Může jít například o žlutou, žlutozelenou a zelenou;

triádové barevné schéma – vybere 3 barvy, které jsou na barevném kole rozmístěné ve stejné vzdálenosti (dá se tak pracovat i se 4 barvami od sebe vzdálenými na 90°). Vytváří velmi výrazné kontrasty;

tetradické barevné schéma – tvoří dvě dvojice komplementárních barev (modrá a zelená, červená a oranžová). Jedna barva je vždy dominantní, výsledek je velmi výrazný.

Těchto pravidel se nemusíte držet striktně, představují pouze pomůcku. Důležité je si vše promyslet a vypracovat návrh.

3 tipy, jak pracovat s barvami v interiéru

Při plánování vám poslouží vizualizační programy, koláž ale vytvoříte i s nůžkami a bytovými katalogy. Vyzkoušejte si, co k sobě sedí a jak se vám kombinace líbí. Odpíchněte se od vybavení, které v místnosti stoprocentně chcete. Myslete nejen na výmalbu stěn a koberce, ale také potahové látky a drobné detaily, jako je například barva úchytek na nábytku.

1. Velké plochy by měly být spíše neutrálnější, výraznější odstíny si nechte na menší předměty a doplňky.

2. Pamatujte na to, že tmavé barvy ubírají přirozené světlo a opticky zmenšují prostor.

3. V jedné místnosti nekombinujte více než 3 barvy.

Oblíbená je také kombinace dřeva a barev, a to jak jemných bílých nebo moderních šedých tónů, tak i výraznějších odstínů.

Ne každý to má v oku

© 2024 Designostav s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Změna cookies preferencí
Vytvořila marketingová agentura
Top